W Przedszkolu Publicznym w Połańcu wraz Filią nr 1 oraz Filia nr 2 -  8 listopada 2019r. roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odświętnie ubrane przedszkolaki z kokardami narodowymi na piersi zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Celem  naszego spotkania było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, uczenie dzieci szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych a także poznawanie historycznych wydarzeń naszej ojczyzny.

 Znalezione obrazy dla zapytania dzień niepodległosci 2019

Nasz udział w uroczystościach zorganizowanych w przedszkolu z tej okazji był wyrazem wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą Polskę. Było wyrazem głębokiego  szacunku dla naszych przodków, którzy oddali za Polskę to, co najcenniejsze – swoje życie. Ta ofiara złożona za przywiązanie do polskości jest swoistym testamentem miłości do kraju oraz wielkiej wiary w zwycięstwo mimo wszelkich przeciwności.

Podczas występów dzieci okazały miłość do swojej Ojczyzny. Tańczyły, śpiewały oraz recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny.  Występy przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Nie obyło się także od łez wzruszeń, które towarzyszyły podczas występów naszym zaproszonym gościom.

Każda grupa wykonała prace o tematyce patriotycznej, które umieszczono  na tablicach tworząc tematyczną galerię. O godz 11.11 przedszkolaki i wszyscy pracownicy placówki wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w akcję „Szkoła do hymnu”.

Nie wolno nam zapomnieć, że odzyskana 101 lat temu Niepodległość była wielkim dobrem. Nie możemy zapomnieć o tej tradycji, która wychowała wielkich patriotów. Nasze występy dały świadectwo naszej dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

 

K. Materkowska

A. Żak