W roku szkolnym 2012/2013 w naszej placówce wykorzystywane są zajęcia terapeutyczne z udziałem zwierząt. Jest to dogoterapia i hipoterapia. Terapia kontaktowa ze zwierzętami staje się coraz bardziej popularna, ma ona na celu pracę z dziećmi z różnymi zaburzeniami.
Zajęcia z psem – dogoterapia – odbywa się w grupie „Skrzatów”.
Dzięki uprzejmości p. Justyny Janeczek właścicielki psa „Lucka”, dzieci autystyczne mają możliwość obcowania ze zwierzęciem, co może stanowić istotny czynnik stymulujący w procesie spontanicznej aktywności komunikacyjnej – zarówno werbalnej jak i niewerbalnej.
Terapia z psem obejmuje formę AAA – Animal Assisted Activities – czyli motywującą, relaksacyjną. Zajęcia te opierają się na spotkaniu i zabawie ze zwierzęciem. Powtarzane są 2 razy w miesiącu. Przebieg zajęcia ma charakter spontaniczny i nieokreślony czas, pod opieką pań wychowawczyń i właścicielki psa. Pozwala to na rozwijanie funkcji motorycznych, umiejętności skupiania uwagi, umiejętności relaksacji / wypoczynku, integracji z innymi uczestnikami.
Celem terapeutycznej zabawy jest nawiązanie przez dzieci kontaktu dotykowego i emocjonalnego z psem i osobą dorosłą.
Kolejną formą terapeutyczną jaką wykorzystuje nasza placówka jest hipoterapia. Korzystają z niej dzieci z różnymi dysfunkcjami i posiadające orzeczenie o kształceniu specjalnym. Hipoterapia pomaga nie tylko w terapii fizycznej, ale daje również efekty w terapii psychicznej i społecznej. Kontakt z koniem ma na celu ułatwiać oraz przełamywać bariery i opory komunikacyjne.
Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu i prowadzone są przez wykwalifikowaną terapeutkę p. Monikę Majcherską. Gościmy u niej w Ośrodku Hipoterapii i Rekreacji Konnej w Rytwianach.
Celem tych zajęć, jest przywrócenie symetrii mięśni tułowia, korekcja postawy, rozluźnienie spastyczne mięśni, podrażnienie zmysłów do pracy, uaktywnienie do działania, poprawa koordynacji wzrokowo – ruchowej, funkcjonowania emocjonalno – czuciowego, relaksacja.
W zajęciach dogoterapii i hipoterapii dziecko doświadcza dotyku zwierząt, oswaja się z nimi, próbuje nawiązać kontakt ze zwierzęciem jak i terapeutą, nabywa pewności siebie i pozytywnego nastawienia do świata i życia.
Pragniemy serdecznie podziękować Panu Prezesowi GDF SUEZ Bioenergia Jackowi Szaniawskiemu za finansowe wsparcie naszych działań oraz pani Justynie Janeczek za poświęcony czas naszym przedszkolakom.