Grupa Skrzaty i Słoneczka w tym roku realizuje program „Pięć zmysłów mam”, którego głównym celem jest integracja i stymulacja wszystkich zmysłów: dotyku, węchu, smaku ,wzroku i słuchu poprzez beztroską zabawę. Dzieci bardzo lubią zabawy w których mogą badać, dotykać, rozciągać, ugniatać czy przelewać. Od września podczas zajęć bawimy różnymi strukturami, masami i substancjami,  dzięki którym stymulowaliśmy i integrowaliśmy pracę naszych zmysłów. W pierwszym półroczu bawiliśmy się w ryżu i kaszy stymulując zmysł dotyku, jak również bawiliśmy się na ścieżce sensorycznej ,która stymuluje receptory na stopach. Warto pamiętać, że dotyk to jeden z podstawowych zmysłów, który najwcześniej się rozwija i dojrzewa. Chodzenie po ścieżce jest naturalnym masażem stóp. Stopy zupełnie inaczej pracują gdy bezpośrednio dotykają podłoża. Najlepiej kiedy możemy chodzić na boso i mamy kontakt z niejednorodnym podłożem w tym wypadku ze ścieżką sensoryczną. Fantastycznym materiałem do zabaw sensorycznych okazała się kapusta którą wspólnie kisiliśmy: ugniataliśmy, wyciskaliśmy, mieszaliśmy oczywiście można również było powąchać i spróbować warzywa pełnego witamin. Kolejną sensoryczną aktywnością były zabawy w miękkiej i pachnącej ciastolinie,  dzięki której nie tylko zdobywamy sprawność palców i dłoni ale również stymulujemy zmysł węchu. Przed nami jeszcze wiele zabaw z ciekawymi i niespotykanymi substancjami: ryżolinie, domowy- rozciągliwy slime czy błoto z którym zawsze jest ubaw na 102.

150739606 711733142787658 4148266418961477728 n