Ryzyko zarażenia pasożytami jest ogromne w każdym roku życia,

rownież w wieku przedszkolnym. Małe dzieci w piaskownicy wkładają zabawki i rączki do buzi,

przenosząc larwy pasożytów. Częstym przypadkiem jest zarażenie owsikami, lambliami bądź glistami w przedszkolu.

Nawet najbardziej zapobiegliwy rodzić nie jest w stanie uchronić od tego swojego dziecka.

Niemyte owoce, warzywa, wędzone mięso, ryby, ulubiony czworonożny przyjaciel to kolejne źródła zarażenia pasożytami.

Maliny, poziomki i jagody jedzone prosto z krzaka również nie są bezpieczne od pasożytów.

W dzisiejszym świecie nie mamy szans, aby nie mieć styczności z pasożytami, one są po prostu wszędzie.

Wszystkie przedmioty, których codziennie dotykamy są siedliskiem różnego

rodzaju mikroskopijnych organizmów chorobotwórczych.

Pieniądze, poręcze, klamki dotykane są dziennie przez dziesiątki i setki ludzi,

wystarczy że jedna z tych osób nie zadba o higienę i jest nosicielem pasożytów,

abyśmy również znaleźli się w tarapatach. W tym momencie ryzyko zarażenia jest ogromne.

W miejscach publicznych, pociągach, autobusach, lokalach nie ma możliwości,

aby uniknąć kontaktu z osobami, które są nosicielami pasożytów i zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy.

Niektórzy uważają, że ten problem ich nie dotyczy, że dbają o higienę i na pewno nie mają pasożytów.

Oczywiście, większość z nas dba o higienę. W łazience myjemy dłonie a następnie wychodzimy i zamykamy drzwi.

Czystą ręką dotykamy do klamki, którą przed nami mógł dotknąć ktoś, kto o umyciu rąk zapomniał.

W tym momencie mamy na dłoniach zarazki. Jesteśmy pewni, ze dłonie mamy czyste i zabieramy się za obiad,

problem w tym, ze dłonie, choć myte wcale nie są czyste. Bardzo często tuż przed rozpoczęciem

posiłku płacimy za niego pieniędzmi, które przeszły przez setki tysięcy rąk.

Od razu narzuca się myśl - to niemożliwe, przecież ja i moja rodzina nie mamy objawów zakażenia pasożytami.

W tym momencie jesteśmy w błędzie, ponieważ pasożyty nie muszą dawać znaczących objawów.

Wiele dolegliwości, które przypisujemy przepracowaniu, braku snu, stresowi są wywołane przez pasożyty.

Aby mieć pewność, że żaden nieproszony gość nie zagnieździł się w naszym ciele najlepiej zrobić test na pasożyty.

Jak zapobiegać zakażeniom pasożytniczym

Jak? Przestrzegając higieny!

Naucz dziecko, by zawsze myło ręce przed wyjściem z toalety i wycierało się tylko w swój ręcznik.

Pilnuj, by zawsze umyło ręce po powrocie z placu zaba i przed jedzeniem.

Nie dawaj mu niemytych owoców ( także z własnej działki).

Nie proponuj tatara ani niedogotowanego mięsa.

Często odrobaczaj psa i kota.