Od początku roku szkolnego grupa „Jeżyki” i grupa „Motylki” realizuje program edukacyjny „Podróże europejskie z Koziołkiem Matołkiem” . Celem programu jest kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do wspólnego europejskiego domu z jednoczesnym zachowaniem tożsamości narodowej oraz kształtowanie postawy otwartości i szacunku dla innych kultur.

Dzieci od września zwiedzały wybrane kraje Unii Europejskiej, takie jak: Polskę, Francję, Danię, Niemcy, Finlandię, Włochy czy Hiszpanię.  Zapoznawały się z położeniem, stolicą, walutą, językiem oraz kulturą danego państwa. Francja zaciekawiła swoimi budowlami oraz malarstwem, Dania – położeniem oraz klockami Lego, do Finlandii wybraliśmy się, by spotkać św. Mikołaja, z Włoch prosto do naszego przedszkola przyleciał wspaniały Giuseppe Bartolini, który podzielił się z nami przepisem na wyśmienity makaron, w Hiszpanii dzieci poznały losy Byczka Fernando i taniec Macarena a do Niemiec Koziołek Matołek zawiózł dzieci mercedesem, gdzie spotkały się z braćmi Grimm i ich ponadczasowymi bajkami i baśniami. Natomiast podróż po Polsce miała na celu umacnianie własnej tożsamości narodowej oraz pielęgnowanie tradycji i obyczajów.

 

Podczas realizacji programu uczyliśmy dzieci postaw współpracy, pokoju, szacunku do ludzi różnych narodowości oraz staraliśmy się rozbudzić poczucie odpowiedzialności za przyjaźń i współpracę między krajami Unii Europejskiej której to święto przypada 9 maja. Dzieci z grupy „Jeżyki” z udziałem dzieci z grupy „Motylki” postanowiły pokazać i podzielić się swoimi wspomnieniami z podróży.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, który znajdziecie pod linkiem

 

Życzymy miłego oglądania. https://youtu.be/tFTwNb5esF4

N. Nalepa