Aby piękny był nasz świat,

nawet gdy masz mało lat,

żyj na co dzień ekologicznie,

wtedy wokół będzie ślicznie „

25.04.278928407 524360869307994 2647595331692428105 n2022 r. dzieci z Przedszkola Publicznego w Połańcu  uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Działanie zorganizowaliśmy w ramach partnerstwa społecznego w grupie Enea pt. „Przedszkolaki o przyrodę dbają, ogródki zakładają i z Eneą okolicę sprzątają. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię. Inicjatywa ta ma na celu promowanie idei dbania o przyrodę, inicjowanie działań zmierzających do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, ukazanie skutków zaśmiecania świata oraz wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska.  Udział w akcji został poprzedzony zajęciami dydaktycznymi, które przybliżyły dzieciom tematykę ekologii, segregacji śmieci i recyklingu.

W naszym Przedszkolu na co dzień starannie dbamy o segregację odpadów, czystość pomieszczeń jak i samego otoczenia. Przestrzegają tej zasady tak dorośli jak i dzieci. Jednak   w tych wyjątkowych dniach nasze Przedszkolaki  w atmosferze emocjonalnego zaangażowania, zaopatrzone w worki foliowe i rękawice ochronne włączyły się do akcji ekologicznej na rzecz poszanowania środowiska i z wielkim zaangażowaniem porządkowały otoczenie wokół przedszkola. Dzięki aktywnej postawie dzieciom udało się zebrać dużo worków śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków.

279034841 1372783969857633 5773211956797914065 n

Przedszkolaki udowodniły, że każdy może zadbać o otaczającą nas przyrodę. Jesteśmy przekonani, że udział naszych wychowanków w akcji Sprzątania Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nasze wspólne dobro. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry i to my dorośli powinniśmy pokazywać dzieciom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.

Bożena Laska