Dnia 20 czerwca 2022r. w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyła się Konferencja dla Dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi w ramach DOBRYCH PRAKTYK PRZEDSZKOLNYCH  pt. „Przedszkolne inspiracje”. Organizatorami spotkania było Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Przedszkole Publiczne w Połańcu. Wydarzenie to kierowane było do dyrektorów, nauczycieli, przedstawicieli placówek oświatowych powiatu buskiego, sandomierskiego i staszowskiego. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał gospodarz wydarzenia Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak.

DSC 5581

Uczestników konferencji zaprosiliśmy na dawkę inspiracji w oparciu o „Metody outdoorowe w pracy z dziećmi przedszkolnymi - „Zielone praktyki przedszkolne”. Prezentację multimedialną przedstawiły Pani Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu A. Kaniszewska oraz nauczyciele: E. Wojnarowska, D. Golonka oraz B. Mika.  Podzieliłyśmy się doświadczeniem, wiedzą, różnorodnością metod pracy oraz zainspirowałyśmy do podejmowania efektywnych działań edukacyjnych z ukierunkowaniem na tworzenie jak najlepszych warunków do kreatywnego i wszechstronnego rozwoju dzieci.

Na scenie wystąpiła Pani A. Misiak Dyrektor  Przedszkola Nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie, która  przedstawiła prelekcję pt. „Znaczenie zajęć z integracji sensorycznej w rozwoju dziecka na przykładzie działań w placówce przedszkolnej”. Wszyscy dowiedzieli się czym jest integracja sensoryczna a także o jej ważnej roli w prawidłowym rozwoju dziecka.

Kolejnym celem spotkania było ukazanie możliwości zarządzania projektami, programami w zasięgu lokalnym czy europejskim ściśle związanymi z celami strategicznymi placówki. O tym jak Erasmus kreuje rzeczywistość w przedszkolu w Połańcu opowiedziały Pani A. Kaniszewska oraz Panie D. Golonka i E. Wojnarowska. W atrakcyjny sposób omówiły prezentację pt. Program Erasmus+  w przedszkolu  – realizacja projektów w teorii i praktyce”.

W ostatnim punkcie programu Pani Wizytator A. Sajkiewicz i Pani Wizytator A. Słoczyńska z Kuratorium Oświaty w Kielcach - Oddział w Staszowie przekazały informacje na temat „Wprowadzanie zmian do arkusza organizacji szkoły/przedszkola/placówki w kontekście najczęściej występujących błędów lub braków”. Była to wiedza merytoryczna, praktyczna, która zdecydowanie ułatwi wszystkim dyrektorom przygotowanie arkuszy organizacji w placówkach oraz bardzo potrzebna do dalszej kontynuacji współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach.

DSC 5635

Zawsze miłym akcentem są występy dzieci, dlatego o oprawę artystyczną naszej konferencji zadbały przedszkolaki oraz wychowawcy z Przedszkola Publicznego w Połańcu oraz Filii nr 1 – grupa „Kotki”, Słoneczka i „Leśne Ludki”. Dostarczyli nam wiele wrażeń i wspaniałą ucztę duchową!

DSC 5757

Konferencja odbyła się dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób a w szczególności Pań wizytatorek Anny Sajkiewicz i Annie Słoczyńskiej – za co serdecznie dziękujemy! Również słowa podziękowania kierujemy do współorganizatorów konferencji: Pana Kaziemierza Mądzika – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Pana Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Benedykta Nowaka. Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz wszystkim uczestnikom spotkania za udział w konferencji i poświęcony czas. Dziękujemy Panu Dyrektorowi J. Kobryń  i pracownikom CKiSz w Połańcu za współpracę przy organizacji spotkania.

Mamy wielką nadzieję, że te 4 prelekcje będą wsparciem i inspiracją do dalszej pracy dla wszystkich dyrektorów oraz nauczycieli.  Cieszymy się, że to pierwsze wydarzenie odbyło się właśnie w Połańcu. Z przyjemnością było móc wysłuchać interesujących wypowiedzi oraz uczestniczyć w dyskusjach kuluarowych. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w czasie konferencji okaże się cenna i pożyteczna.

A. Kaniszewska, B. Mika

Dyrektor oraz Wicedyrektor