O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba.

Ważne jest by od najmłodszych lat oswajać dzieci  z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach.

Dlatego już w przedszkolu warto uczyć dzieci jak wezwać pomoc, robić masaż serca i sztuczne oddychanie.

Dzieci z grupy „Pszczółki” uczestniczyły w zajęciach pod hasłem:  „RATUJEMY  I  UCZYMY RATOWAĆ”  w oparciu o akcję prowadzoną przez WOŚP,

podczas których nauczyły się zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci zostały zapoznane z „Łańcuchem Przeżycia”,

a więc działaniami, które należy podjąć w chwilach zagrożenia życia drugiej osoby.

Największym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia praktyczne. Przedszkolaki miały możliwość m.in. udzielania pierwszej pomocy na fantomie.

Najtrudniejszą rzeczą było wykonanie wdechów ratowniczych  i uciśnięć. Ale nic nie szkodzi, mają jeszcze czas. Ważne, żeby nie bały się tego robić.

Układały także poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Trzeba przyznać, że wychodziło im to bardzo dobrze.

Starały się zapamiętywać numery ratunkowe 112 i 999 oraz dowiedziały się  jakie czynności trzeba podjąć i jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia.

Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż skomplikowanie brzmiąca resuscytacja, to w rzeczywistości kilka prostych czynności.

"PRZEDSZKOLAK WIE, ŻE ŻYCIE, ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO JEST WAŻNE"

Katarzyna Chrząstowska- Chabior