Czy wrzucając worek ze śmieciami do kontenera zastanawiamy się, co z nim się dalej dzieje? Gdzie znikają butelki, kartoniki po sokach albo kubki po jogurtach? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania w dniu 27 października przedszkolaki z grup „Motylki” i „Pszczółki” udały się do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych podczas których dowiedziały się, czym są surowce wtórne i odpady niebezpieczne oraz zapoznały się ze sposobami ich segregacji. Zajęcia tezostały przygotowane z zamiarem pokazania najmłodszym, że odpady powstają w związku z życiem i funkcjonowaniem każdego z nas, zarówno w domu, przedszkolu, szkole czy zakładzie pracy. W zabawie „Sprzątamy las” dzieci zbierały śmiecie i po podjęciu decyzji wrzucały je do jednego z kolorowych pojemników. Obejrzały także przedmioty wykonane z odpadów: samochód z plastikowej butelki, skrzynię z kartonowego pudełka, czy torebkę z folii i kapsli.

Aby najmłodsi mogli do końca poznać tajniki recyklingu, podsumowaniem zajęć teoretycznych była wycieczka po halach sortowni, podczas której przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda cykl życia odpadu w zakładzie, od momentu wjazdu na wagę do końcowego efektu czyli odzyskanego surowca. Dziecimogły obejrzeć nowoczesne maszyny, pojazdy, urządzenia sortowni, miejsce składowania odpadów, kabiny sortownicze oraz sprasowane kostki makulatury i plastiku przygotowane do ponownego wykorzystania. Z uwagą przyglądały się czynnościom wykonywanym przez pracowników zakładudzięki którym nie powstaną kolejne góry śmieci, bo odpady nie trafią już na składowisko, gdzie po zasypaniu ziemią czekałby je długi rozkład. Na zakończenie wycieczki każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Przedszkolaki dziękując za udział w zajęciach i ciekawy spacer po zakładzie podarowały na ręce pracowników własnoręcznie wykonany obrazek.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie za mile spędzony czas oraz przybliżenie dzieciom zasad prawidłowego postępowania z odpadami.

Przedszkole Publiczne w Połańcu