W dniu 22 marca 2016 roku na scenie połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się XVII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, w którym wzięło udział 10 zespołów czyli 200 przedszkolaków w wieku 5 lat z  Miasta i Gminy Połaniec oraz Gminy Pacanów.  Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Organizatorami przeglądu byli: Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

Organizatorzy i uczestnicy  imprezy otrzymali pozdrowienia i słowa uznania za promocję postaw ekologicznych od: Pana Dyrektora Departamentu Strategii i Komunikacji z Ministerstwa Środowiska – Michała Nurzyńskiego i Pana Romana Jaworskiego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

Jako pierwsze swoją inscenizację pt. „Z ekologią za pan brat” zaprezentowały dzieci z grupy „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu pod kierunkiem Anity Wróbel, Karoliny Rybickiej i Katarzyny Nowińskiej-Karaś. Grupa „Słoneczka”, również z tej placówki, przedstawiła  inscenizację „Woda, słońce, powietrze, las – bardzo kochamy was”” przygotowaną przez Marię Hodacką i Annę Sakławską. Następnie sceną zawładnęły „Gwidonki” z Domu Ojca Gwidona z Pacanowa, przedstawiły inscenizację „Przyjaciele wiosny”. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem siostry Bogumiły Wołonsewicz. Montaż słowno-muzyczny pt. „W stumilowym lesie” zaprezentowały dzieci z grupy „Leśne Ludki” z oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zrębinie. Dzieci przygotowała Marzena Cyranowska i Izabela Fic. Duże brawa za swój występ otrzymały dzieci z grupy „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 2 za program artystyczny „Ekologia po sąsiedzku”, do występu przygotowała przedszkolaków Jolanta Marczewska. Dzieci z grupy „Pszczółki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowały przedstawienie pt. „Pracowite mrówki” przygotowane przez Annę Arczewską-Żak, Annę Kaniszewską i Karolinę Rybicką. Dzieci z grupy„Smerfy” z Przedszkola Publicznego  w Połańcu Filia nr 1 zaprezentowały pantomimę pt. „Przygoda w lesie”. Dzieci zostały przygotowane przez panie: Grażynę Poniewierską i Ewelinę Wojnarowską. Ziemia u doktora” to kolejna odsłona inscenizacji ekologicznej, którą zaprezentowała grupa „Muchomorki” z Przedszkola Publicznego w Ruszczy. Dzieciprzygotowane zostały pod kierunkiem  Małgorzaty Urbańskiej i Anny Kwiatkowskiej. Następnie na scenie odbyło się przedstawienie „Żyj z przyrodą w zgodzie” w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Połańcu, które zostały przygotowane przez panią Paulinę Cieślikowską. Grupa „Biedronki”ze Świetlicy dla Małych Dzieci w Ratajach Słupskich zaprezentowały inscenizację „Halo, tu mówią dzieci”. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem Agaty Wilk i Ewy Klimczak.

Wspaniałe występy wszystkich przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność oraz każdy uczestnik dzięki sponsorom otrzymał upominek. Gorące podziękowania należą się sponsorom imprezy którymi byli:Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Engie Energia Polska Spółka Akcyjna, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Połaniec,  Wydawnictwo Nowa Era,  Grupa Edukacyjna Mac, wszystkie placówki otrzymają nagrody a dzieci upominki i słodki poczęstunek. Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.

Po występach głos zabrał Pan Burmistrz Jacek Tarnowski - dziękując wszystkim przedszkolakom za wspaniałe występy artystyczne a opiekunom i organizatorom za ogromną pracę jaką włożyli w przygotowanie tej imprezy.

Miłym punktem programu były również życzenia wielkanocne przekazane w nietypowy sposób. Za pomocą wiersza i piosenki w świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci z grupy „Kotki” i „Smerfy”. Wizyta barwnego kogucika, który wjechał na scenę w wozie wypełnionym sianem - sprawiła wszystkim wiele radości i uśmiechu.

Na zakończenie uroczystości pani Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu podziękowała wszystkim za przybycie oraz zaprosiła - już za rok - na XVIII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”.