W ostatnim tygodniu października w grupie „Słoneczka” odbyły się zajęcia otwarte według założeń pedagogicznych F. Froebla pt. „Idzie jesień z deszczem. Przygody czarodziejskiej kropli wody”. Podczas zajęć w porannym kole dzieci obejrzały teatrzyk stolikowy do opowiadania G. Waltera pt. „Historia podróży człowieka w kropli deszczu” z wykorzystaniem Darów Froebla. Rozmawiały na temat jesiennej pogody, deszczu, obiegu wody w przyrodzie, stanów skupienia wody oraz różnych zjawisk pogodowych. Wykorzystując Dary – klocki, które bawią i uczą, przedszkolaki w parach ozdabiały sylwetę parasola. Nie zabrakło wspólnego śpiewu oraz imitowania podczas zabawy odgłosów deszczu i wiatru.

W ramach zajęć w grupach zabawowo-zadaniowych: Grupa Gospodarcza – przygotowała napój na bazie niegazowanej wody mineralnej z miodem, plasterkami cytryny oraz listkami świeżej mięty. Grupa Badawcza obserwowała krople wody przez lupę oraz wykonała doświadczenie z wodą „Co pływa, co tonie?”. Grupa Darów układała z klocków symbole zjawisk atmosferycznych, a Grupa Twórcza  - perforowała wzór kaloszy i jesiennego płaszczyka.

Kolejna „przygoda” z Froeblem już niebawem!

M. Szywała