Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe. Oczywiście różnie to szczęście precyzuje i różne drogi wybiera do jego osiągnięcia. W tych wizjach, jak wskazują doświadczenia życiowe i opracowania naukowe, szczęście dziecku dają miłość i uważność oraz czas podarowany przez rodziców. (…)

Jak realnie tworzyć okazje do budowania bliskich relacji?? Jak postępować, by dziecko czuło się bezwarunkowo kochane, zaopiekowane przez rodziców, bezpieczne nawet wówczas, gdy przekroczy wyznaczone granice, złamie zasady? Na pewno nie chodzi o bezstresowe wychowanie, ale o takie relacje, w których szanując godność i wolność dziecka, stwarzamy optymalne warunki do tego, aby przekazać mu wartości, ustalić granice, uświadomić konsekwencje. Prawdziwe więzi można budować wówczas, gdy rodzic znajduje czas na to, aby dziecko miało go na wyłączność. Odcina się myślami od spraw dorosłych, a telefon, telewizor, tablet zostawia za drzwiami, i jest tylko do dyspozycji dziecka. (…)

Nieocenioną pomocą w satysfakcjonującym byciu z dzieckiem są książki. Wspólne ich oglądanie, komentowanie, a potem czytanie, kojarzone przez dziecko z najlepszym czasem- takim, w którym rodzic jest na wyłączność- może stać się wspaniałym wsparciem dziecka w jego drodze do mądrego i dobrego życia.

Wówczas bez przymusu, stopniowo można wprowadzić w codzienność dziecka rytuał obcowania z książkami, którego efekty będą kiedyś widoczne w osiągnięciach szkolnych i sukcesach w dorosłym życiu.

Ta wspólna przyjemność nie musi trwać długo. Wystarczy przez dwadzieścia minut dziennie być tylko dla dziecka w towarzystwie odpowiedniej książki, a efekty będą nadzwyczajne.!! (…)

Wizyta w krainie książek to bardzo dobra okazja do pokazania swojego zainteresowania czytaniem. Pamiętajmy o tym, że dzieci naśladują dorosłych, jeśli nie zobaczą nas czytających, żadne zapewnienia o tym, że obcowanie z książką to frajda, nie będą prawdziwe. (…)

Prof. G. Leszczyński w kampanii ”Mała książka- wielki człowiek” broszura „Książką połączeni”