Rodzice często słyszą radę: „nagradzaj dziecko za dobre zachowanie”, ale słowo „nagroda” może być mylące. Jest wiele rodzajów nagród – od pochwały, poprzez nową zabawkę, do specjalnego traktowania.

Jak używać różnych rodzajów nagród?

Oto kilka porad:

NAGRODY.Powinny być stosowane jako ostateczny środek, gdy twoje dziecko musi poprawić swoje zachowanie, a inne metody się nie sprawdziły. Niech nagrodą będzie coś, o czym dziecko marzy. Spytaj: „Jeśli dostałbyś pieniążki, co byś sobie kupił?”

SPECJALNE TRAKTOWANIE.Gdy dzieci zachowują się odpowiedzialnie, zapracowują sobie na zaufanie rodziców. Do okazywania tego służą przywileje, czyli specjalne traktowanie. Na przykład: „Bardzo dbasz o swoje książki. Chodźmy do księgarni, abyś mógł sobie wybrać nową książkę”.

NAGRODY NATURALNE.Za dobre zachowanie dzieci często są nagradzane w sposób naturalny. Na przykład po skończeniu trudnego zadania czują się dumnie. Zwracaj uwagę dziecka na korzyści i dobre samopoczucie, które pojawia się ,, gdy zrobi coś pożytecznego: „Pościeliłeś łóżko! Musisz być z siebie dumny! Lub „Pozbierałeś zabawki, gdy cię o to prosiłam. W więc mamy czas na jeszcze jedną bajkę na dobranoc”.

POCHWAŁA.Powinna być stosowana częściej niż inne nagrody. Pochwała za właściwe zachowanie wywołuje w dzieciach pozytywne uczucie i chęć powtarzania takich zachowań. Chwal za konkretne postępowanie: „Jestem dumna, że pozwoliłaś Kasi pobawić się swoją zabawką”. Jeśli dziecko robi coś, czego nie lubisz, np. krzyczy, pamiętaj o chwaleniu przeciwnych zachowań przy każdej nadarzającej się okazji: „Dziękuję, ze mówisz ściszonym głosem”.