Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Akcję wspiera globalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Do akcji włączyły się także dzieci z grupy „Leśne ludki”. Celem obchodów Dnia jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie, jest dbanie o higienę.

To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce, przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce- myjąc ręce. Wspólnie bawiliśmy się z piosenką „Czyste ręce”, wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk oraz przeprowadziliśmy eksperyment „Dlaczego warto myć ręce”. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy w naszym przedszkolu będą mieć czyste, lśniące ręce.

A. Cieślik