Dzień Jeża świętowaliśmy w całym przedszkolu aż dwa dni 10 i 12 listopada, które spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie śpiewając piosenki o jeżu, słuchając opowiadań, wykonując różne prace plastyczne. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnej zabawy ,,Na dywanie siedzi jeż”.Dzieci z zaciekawieniem obejrzały także film ,,5 ciekawostek o jeżach”. Była to bardzo dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się o tym sympatycznym ssaku czegoś więcej oraz pomyśleć nad sposobami ochrony zagrożonego gatunku.
Jeże w poszukiwaniu pokarmu co noc pokonują odległość ok. 2 km. Wbrew pozorom to nie jabłka są ich pożywieniem, które nieraz widzieliśmy w kreskówkach na jeżowym grzbiecie. Jeże bardzo lubią dżdżownice, drobne bezkręgowce, ślimaki, małe węże, jaszczurki, gąsienice, myszy czy jaja ptaków. Przed zimowym snem jeż musi zjeść prawie tyle, ile wynosi waga jego ciała. Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10⁰ C zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Chętnie wybierają sterty liści, gałęzi i nory innych zwierząt. W czasie snu zimowego liczba uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę. Jeże śpią zwinięte w kulkę, łapki i pyszczek mają wtulone w brzuch.
Niestety w rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony
w ciągu kilkunastu lat wyginą, dlatego:
- warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty,
- pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny),
- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy,
- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego.
Pamiętajmy o małych jeżykach!
B. Stachura