Bogata, różnorodna i zaskakująca – taka jest nasza przyroda. A wśród jej wytworów możemy znaleźć prawdziwe skarby, o które powinien dbać każdy z nas. Inicjacja każdego przyjaciela przyrody rozpoczyna się w najbliższym środowisku dziecka, czyli w domu i przedszkolu. To tu dzieci poznają pierwsze nazwy zwierząt, roślin czy zjawisk atmosferycznych, dostrzegają piękno otaczającego je świata. Tematyka dotycząca ochrony środowiska naturalnego realizowana jest na wszystkich etapach edukacji. W zależności od wieku odbiorców przybiera ona różne formy – w Przedszkolu Publicznym w Połańcu od 21 lat odbywa się Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”.

 W tym roku wspólnie z Eneą Elektrownia Połaniec realizujemy projekt „Połanieckie przedszkolaki o przyrodę dbają, ogródki zakładają i okolicę z Eneą sprzątają”, a XXI Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence” jest trzecim ostatnim działaniem. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wszystkie grupy, które zgłosiły chęć udziału w Przeglądzie, wystąpiły przed kamerą, zaś nagranie z występów jest udostępnione w formie linku podanym poniżej i zachęcamy do obejrzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5WWm_16aW8

https://www.youtube.com/watch?v=-Q1ZpU2Rgeg

 

Przed kamerami zaprezentowało się 10 najstarszych grup przedszkolnych, czyli  ponad 200 dzieci z miasta i gminy Połaniec oraz miejscowości sąsiednich. Dzieci swoimi występami chcą uzmysłowić wszystkim, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy i ile mamy lat.

Uczestnikami tegorocznego, XXI Przeglądu Zespołów Przedszkolnych byli:

  • Grupa dzieci 3 – 6 letnich „Mali odkrywcy” ze Szkoły Podstawowej w Zrębinie, która pod kierunkiem pani Anny Janickiej i Pauliny Machowskiej zaprezentowały przedstawienie „Mali ekolodzy”.
  • Grupa dzieci 6-letnich „Pszczółki” z Samorządowego Przedszkola z Pacanowa wystąpiły w prezentacji „Eko - pszczółki” pod kierunkiem pani Gabrieli Czechowskiej i Julii Kołodziej.
  • Dzieci 5,6-letnie z grupy „Motylki” i grupy „Pszczółki” z Przedszkola Gminnego im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy, które pod kierunkiem pani Małgorzaty Malec i Renaty Kaczocha wystąpiły w prezentacji pt. „Moja planeta”, „Z ekologią za pan brat”.
  • Dzieci 6-letnie z grupy „Pszczółki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowały przedstawienie pt. „Niech ziemia tonie w kwiatach” pod kierunkiem pani Katarzyny Materkowskiej i Anny Arczewskiej – Żak.
  • Grupa dzieci 6-letnich z Przedszkola Publicznego w Połańcu, Filia nr 1 „Elfy” pod kierunkiem pani Eweliny Sałaty i Beaty Gołyski zaprezentowała występ pt. „Świat w naszych rękach”.
  • Dzieci 6-letnie z grupy „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu wystąpiły w przedstawieniu „Cały świat jest w naszych rękach”. Dzieci przygotowały panie Marlena Witkowska i Dorota Golonka.
  • Grupa „Koniczynki”, dzieci 4, 5 i 6-letnie z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 2 zaprezentowały się jako „Mali obrońcy przyrody”. Dzieci przygotowały panie Joanna Kicińska i Jolanta Marczewska
  • Grupa integracyjna „Skrzaty” z Przedszkola Publicznego w Połańcu pod okiem pań Moniki Mikody, Justyny Kuś – Mazur i Katarzyny Nowińskiej – Karaś przygotowały prezentacje „Gdy się świat nie opamięta”.
  • Dzieci 6-letnie z grupy „Jeżyki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu nagrały występ „Ziemia to nasz dom” pod kierunkiem pań Natalii Nalepy i Edyty Dziedzic – Godlewskiej.
  • Program artystyczny grupy „Muchomorki” z Przedszkola Publicznego w Ruszczy, ze względu na liczne zachorowania dzieci, zostanie nagrany i udostępniony w późniejszym terminie.

Wszystkim dzieciom i ich opiekunom należą się wielkie brawa za piękne występy oraz za zawarte w nich przesłania proekologiczne, które wzbogacone były ciekawymi aranżacjami muzycznymi, barwną scenografią i kolorowymi kostiumami.

Wszystkie grupy biorące udział w XXI Przeglądzie Zespołów Przedszkolnych zostały nagrodzone, a każdy uczestnik otrzymał upominek. Nagrody i upominki ufundowali sponsorzy  - ENEA Elektrownia Połaniec oraz Wydawnictwa Nowa Era i Mac Edukacja.

Dziękujemy  dzieciom i opiekunom za mile spędzony czas oraz życzymy byśmy za rok mogli się spotkać realnie na dużej scenie w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

N. Nalepa