W ramach projektu „Las tlen produkuje i przedszkolaków raduje” z inicjatywy Działaj Lokalnie - Przedszkole Publiczne w Połańcu wystartowało z nowym działaniem. Nasz projekt otrzymał dotację dzięki udziałowi
w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2021r.”
w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii
w Polsce i Fundację Aktywizacji i Rozwoju.

W przedszkolu dbamy o poszerzanie wiedzy na temat świata przyrody 
z wykorzystaniem różnorodnych metod i form pracy np. obserwacji, formułowania pytań
i wyciągania wniosków w oparciu o metody outdoorowe.  Dlatego pierwszym naszym działaniem była GRA TERENOWA „Przedszkolni Ekodetektywi” zrealizowana 8.10.2021r. w scenerii leśnej na Kopcu Kościuszki w Połańcu, w której udział wzięły dzieci starsze.

243596508 1838423939673653 1266837706488350473 n     245492453 4342682389182416 7142183845697045355 n

 

Każdej grupie przedszkolnej przewodniczył „Leśny Skrzat”, który dawał zadania
do wykonania oraz wspierał w ich wykonywaniu w razie potrzeby. Po przeprowadzeniu rozgrzewki przed konkurencjami dzieci realizowały następujące aktywności  – pokonywały drogę trzymając linę z zamkniętymi oczami – wymagało to dużego zaufania od dzieci. Było również przeciąganie liny oraz przechodzenie przez „pajęczynę” – czyli przez linę obwiązaną między drzewami tak, aby przypominała sieć pajęczą. Rozwijaliśmy umiejętność nazywania drzew oraz darów lasu poprzez wykonanie „pióropuszy leśnych” (przyklejanie liści
na opaskę) – powstały unikalne czapki „skrzatów leśnych”, które dzieci miały na sobie przez cały czas trwania gry terenowej. Tworzyliśmy dekorację - „girlandy leśne” składające się
z liści, szyszek, jarzębiny itp. Inicjowaliśmy samodzielne działania dzieci poprzez zabawy poszukiwawcze: „Kolory lasu” – dzieci odszukiwały dary jesieni dopasowując kolor daru
do koloru kartki; „Karta obserwacji lasu” – przedszkolaki zapełniały puste miejsca
w papierowych wytłaczankach: szyszkami, liśćmi, kamieniami, jarzębiną itp. Obserwując przez lupę szyszki i wnętrza liści przedszkolaki zobaczyły jak wyglądają dary lasu  od środka. Nasze spotkanie na Kopcu zakończyliśmy wspólną piosenką i zabawą ruchową „Kolorowe listki”.

Wszystkie aktywności bardzo podobały się dzieciom, które współpracowały i pomagały sobie wzajemnie podpowiadając, gdzie można znaleźć jarzębinkę, korę drzewa... Nic tak nie uczy przedszkolaków jak działania praktyczne. Nasi wychowankowie długo opowiadali swoje wrażenia z zajęć przyrodniczych. Dziękujemy „Leśnym Skrzatom” za przekazanie wiedzy
i pokazania jak świetnie można bawić się z przyrodą. To doskonały pomysł na wspólnie spędzony czas, pełen zabawy, uśmiechu i solidnej dawki wiedzy.

(Zapraszamy na fotorelację - strona FB „Aktywne Przedszkolaki”.)

A. Kaniszewska, E. Wojnarowska, B. Mika