„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to, co chcę!”.

dzień kredki

W poniedziałek 22 listopada obchodziliśmy w naszych placówkach przedszkolnych „Dzień Kredki”. Jak się domyślacie, nudy nie było. Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Kredka towarzyszy dzieciom w domu, przedszkolu… Za jej pomocą nawet najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą. Kredki wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają fantazję kształtują wyobraźnię. Nie ma wątpliwości, są najlepszymi przyjaciółmi każdego przedszkolaka. Dlatego też w tym dniu, kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane do przedszkola w kolorze swej ulubionej kredki. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, oraz obejrzały krótki film o tym, jak one są zrobione.

Wszyscy wspólnie, po wysłuchaniu piosenki pt.: „Kolorowe kredki”, zastanawialiśmy się: „Co by było, gdyby nie było kolorów?”. Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na pytania.

Dzień Kredki był także okazją do zapoznania dzieci z różnymi rodzajami kredek (ołówkowe, świecowe, pastele, suche, olejne). Dzieci segregowały kredki, a także określały, których kredek jest najwięcej tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości. Zabawa „Kredka do kredki”, była okazją do utrwalenia kolorów oraz rozwijania spostrzegawczości – dzieci tańczyły przy piosence, a w czasie przerwy, odszukiwały określoną „kredkę” ukrytą w sali. Dzieci otrzymały samodzielnie ozdobione opaski, medale oraz dyplomy za udział w zabawach z okazji „Dnia Kredki”.

Było wesoło i bardzo kolorowo. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac.

Nie wiadomo kiedy, a szary, listopadowy dzień stał się kolorowy.

Katarzyna Nowińska - Karaś

dzień kredki260467170 566650784434484 6464369646850443418 n 1