W ramach projektu „Las tlen produkuje i przedszkolaków raduje” - inicjatywa Działaj Lokalnie - Przedszkole Publiczne w Połańcu przystąpiło do realizacji nowego działania. Nasz projekt otrzymał dotację dzięki udziałowi w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2021r.” w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Aktywizacji i Rozwoju. Wszystkie zaplanowane zadania zrealizowaliśmy w terminie 10.09.- 10.12.2022r.

„Nie zwlekaj proszę, bo szkoda czasu

i na wycieczkę ruszaj do lasu (…)”.

                                        B. Forma

244749883 422731779328114 6930398666787131051 n

W przedszkolu dbamy o poszerzanie wiedzy na temat świata przyrody z wykorzystaniem różnorodnych metod i form pracy np. obserwacji, formułowania pytań i wyciągania wniosków w oparciu o metody outdoorowe. Dlatego pierwszym naszym działaniem była wyjątkowa plenerowa gra terenowa „Przedszkolni Ekodetektywi” zrealizowana 8.10.2021r. w scenerii leśnej na Kopcu Kościuszki w Połańcu, w której udział wzięły dzieci starsze. Każdej grupie przedszkolnej przewodniczył „Leśny Skrzat”, który przeprowadził rozgrzewkę i przekazywał zadania do wykonania. Dzieci realizowały następujące aktywności  – pokonywały drogę trzymając linę z zamkniętymi oczami, przeciągały linę oraz przechodziły przez „pajęczynę”. Rozwijaliśmy umiejętność nazywania drzew oraz darów lasu poprzez wykonanie „pióropuszy leśnych”, tworzyliśmy dekorację - „girlandy leśne”. Inicjowaliśmy samodzielne działania dzieci poprzez zabawy poszukiwawcze: „Kolory lasu” – dzieci odszukiwały dary lasu dopasowując ich barwę do koloru kartek; „Karta obserwacji lasu” – przedszkolaki zapełniały miejsca w papierowych wytłaczankach: szyszkami, jarzębiną itp. Obserwując przez lupę szyszki i wnętrza liści przedszkolaki zobaczyły jak wyglądają dary lasu od środka. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólną piosenką i zabawą ruchową „Kolorowe listki”. Wszystkie aktywności bardzo podobały się dzieciom. Nic tak nie uczy przedszkolaków jak działania praktyczne.

 

W dniu 19.10.2021r. przedszkolaki wzięły udział w warsztatach leśnych pt. „Las to tlen i życie”. Fantastyczne zajęcia w lesie okalającym Kopiec Kościuszki w Połańcu poprowadziła Pani Joanna Drożdżowska - Leśnik z Nadleśnictwa Staszów. Celem plenerowych warsztatów było uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia lasu. Pani Leśnik przypomniała dzieciom czym jest las oraz jakie są jego rodzaje. Podczas spotkania nie zabrakło informacji na temat zwierząt żyjących w tym środowisku , ich śladach i zwyczajach, jak również o darach jakie daje nam to miejsce. Pani Joanna opowiedziała o roślinności występującej w lesie, przypomniała jak należy się w nim zachowywać oraz jak o niego dbać. Szczególną uwagę prowadząca zwróciła na rolę lasu w produkcji tlenu niezbędnego do życia. Przedszkolaki mogły również zobaczyć jak wiele rzeczy produkuje się z drzewa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały tych opowieści oraz brały w nich aktywny udział, wykazując się przy tym dużą wiedzą. Niemałe zainteresowanie wzbudziły przygotowane przez Panią Leśnik ilustracje, obrazki jak również naturalne okazy. Była to swoista lekcja świadomości przyrodniczo-ekologicznej na świeżym powietrzu.                                             

Dnia 20 października 2021r. nasza społeczność przedszkolna uczestniczyła w kreatywnym, plenerowym konkursie rodzinnym o tematyce ekologicznej pt. „Drzewo w ramce”.  Miejscem tego niezwykłego wydarzenia był plac przy Kopcu Kościuszki w Połańcu. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno jesiennej przyrody, wdrażanie do pracy w zespole, integracja środowiska przedszkolnego a także zachęcanie rodziców i dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Zadanie polegało na ułożeniu kompozycji drzewa w ramce z materiału przyrodniczego leżącego na ściółce, zebranego na wspólnym rodzinnym spacerze po lesie. Dzięki pomysłowości dzieci oraz zaangażowaniu ich rodziców powstały znakomite i zachwycające dzieła sztuki - artystyczne, bajkowe, przestrzenne. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami, grami i kolorowankami. Dodatkowymi atrakcjami spotkania były zabawy ruchowe poprowadzone przez Panią Jesień i nauczycielki oraz gorący poczęstunek – herbatka i kiełbaski z ogniska.

Starszaki z Przedszkola Publicznego w Połańcu we współpracy z Elektrownią Enea Połaniec na przełomie listopada i grudnia wzięły udział w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych nt. „Czyste powietrze dla każdego”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że powietrze jest niezbędne do życia, a jego czystość jest źródłem zdrowia. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom dzieci dowiedziały się jakie właściwości ma powietrze. Miały także okazję poznać postać Atmoludka, który przybliżył im temat powietrza, jego zanieczyszczeń, rodzaje dymów oraz ich wpływ na  nasze życie i środowisko. Starszaki obejrzały również projekcję filmów „Nie taki prąd straszny” oraz „W kontakcie z naturą”. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki od Elektrowni Enea Połaniec. Przeprowadzone zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków i bez wątpienia były kolejnym niezwykle ważnym krokiem  w kształtowaniu postaw ekologicznych naszych wychowanków.

260390042 6481412915264608 1089230665813947401 n

Kolejnym działaniem w ramach projektu były warsztaty ekologiczne, których uczestnikami były dzieci 6-letnie z przedszkoli w Pacanowie, Łubnic, Oleśnicy oraz z naszej gminy Połaniec. Celem działania było uświadomienie wychowankom konieczności segregacji odpadów/śmieci oraz wyrabianie właściwego stosunku do ochrony środowiska. Dzieci zapoznały się z prezentacją multimedialną pt. „Drugie życie śmieci”, dzięki której dowiedziały się jak segregować odpady - poznały rodzaje i kolory pojemników oraz co należy do nich wrzucać. Każdy przedszkolak poznał, jak wielkie znaczenie ma obecnie recykling, czyli „drugie życie” odpadów.  Przedszkolaki z zaciekawieniem i zaangażowaniem wzięły udział w zabawie dydaktycznej „Segregujemy odpady”. Ich zadaniem było dokonanie wyboru podczas segregacji odpadów i umieszczenie w odpowiednich koszach. Bardzo interesującą propozycją okazała się projekcja bajki pt. „Co nam daje las - Wędrówka Skrzata Borówki”. Na sam koniec dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne podczas zabawy ruchowej pt. „Recykling Ekopingwinek”.

Naszym zadaniem jest uczenie dzieci szacunku do przyrody oraz wyrabianie wrażliwości ekologicznej. Wszystkie działania upłynęły w świetnej atmosferze i bez wątpienia znacznie poszerzyły wiedzę o środowisku naturalno-przyrodniczym a także podniosły świadomość prozdrowotną i ekologiczną naszych przedszkolaków. To doskonały pomysł na wspólnie spędzony czas, pełen zabawy, uśmiechu i solidnej dawki wiedzy.

Organizatorzy i autorzy projektu dziękują wszystkim dzieciom, wychowawcom oraz rodzinom za udział w wydarzeniach.

A.Kaniszewska, B. Mika, E. Wojnarowska, P. Mazur, A. Janicka, H. Bieniek, U. Kaszuba

zapraszamy do galerii zdjęć