Przedszkole Publiczne w Połańcu już drugi rok z kolei realizuje projekt „Przedszkolaki o przyrodę dbają, ogródki zakładają i okolicę z Eneą sprzątają”. Edukacja ekologiczna polega na uwrażliwianiu na rosnącą degradację otoczenia oraz podkreślenie wynikających z tego działań i zagrożeń. Dobrze wiemy, że kształcenie proekologiczne należy zacząć już w wieku przedszkolnym. W tym okresie dziecko przejawia duże chęci poznawcze oraz zdolności polegające na nabywaniu nowych umiejętności i wiadomości. Skuteczność przyswajania wartości ekologicznych jest w tym okresie największa. Nasze przedszkolaki z najstarszych grup oraz sześciolatki z zaprzyjaźnionych placówek z Oleśnicy, Ruszczy i Zrębina z ogromną werwą i zaangażowaniem przygotowały pod kierunkiem swoich nauczycieli programy artystyczne na XXII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, którego finał został wyznaczony na 20 kwietnia. Ze względu na panującą jeszcze w miesiącu kwietniu sytuację epidemiczną w kraju wszystkie występy zostały nagrane i udostępnione w formie linku na naszej stronie przedszkola. Ponad 180 dzieci w artystyczny sposób pokazało w swoich występach jak należy dbać o środowisko. Przekazały nam  apel, że wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy jest podstawowym obowiązkiem każdego człowieka, gdyż każdy jest tylko chwilowym jej użytkownikiem i ma obowiązek przekazać je innym, następnym pokoleniom.

 DSC1211

Przepiękne i różnorodne przedstawienia zaprezentowało osiem grup przedszkolnych. Z Przedszkola Gminnego im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy  - grupa „Stokrotki” wystąpiła w inscenizacji „Jaś i Małgosia w wersji ekologicznej”, grupa „Wesołe Smyki” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zrębinie zaprezentowała sztukę „Zielona Ziemia”, z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy grupa „Muchomorki” przedstawiła „Zielony dom”. Grupa „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filii Nr 2 zaprezentowała się w „Ekologicznej wycieczce.” Przedszkole Publiczne w Połańcu reprezentowała grupa „Biedronki” w inscenizacji pt. „Spotkanie Ziemi i człowieka” oraz grupa integracyjna „Skrzaty” obrazując, że „Ziemię mamy tylko jedną”. Natomiast z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filii Nr 1 grupa „Leśne Ludki” wcieliła się w „Kaczki sprzątaczki” oraz grupa „Elfy” wykonała inscenizację „Z ekologią na Ty”.

Wspaniałe kreacje aktorskie przedszkolaków, piękne scenografie były wynikiem ogromnej pracy i zaangażowania ich nauczycieli i opiekunów. Dzięki niezawodnym sponsorom Enea Elektrownia Połaniec oraz Wydawnictwa Nowa Era i Mac Edukacja wszystkie grupy otrzymały nagrody a uczestnicy upominki. Gorąco dziękujemy wszystkim dzieciom ich opiekunom za wzięcie udziału w naszym przeglądzie i mamy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na profesjonalnej scenie w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

 

Następnym działaniem w ramach projektu było „Sprzątanie okolicy z Eneą”. W Dzień Ziemi – dzieci z połanieckich przedszkoli wyruszyły w teren, aby sprzątać nasze osiedle i pobliski las. W ramach projektu zostały zakupione worki i rękawiczki, w które zostały wyposażone dzieci. Udział w sprzątaniu został poprzedzony zajęciami dydaktycznymi na temat segregacji odpadów i ochrony środowiska. Akcja przebiegała bardzo sprawnie, wszyscy wykazali się wielką energią do działania.

Mamy ogromną nadzieję, że dzięki takim wspólnym działaniom nasza okolica, najbliższe otoczenie będzie nas cieszyć swoim pięknem, a śmieci i odpady będą trafiały tam, gdzie ich miejsce czyli w koszach na śmieci i odpowiednich pojemnikach.

AAA 2327

Trzecim ostatnim przedsięwzięciem naszego projektu z Eneą było zakładanie przez przedszkolaków zielonych ogródków przy naszych trzech placówkach. Bardzo ważne miejsce w edukacji ekologicznej dzieci zajmuje ogród przedszkolny. Dzięki pracy w ogrodzie przedszkolnym, dzieci w sposób bardzo przystępny poznają podstawowe prawidłowości przyrody a jednocześnie uczą się szacunku do pracy, zarówno własnej, jak i innych. Ponadto ten bezpośredni kontakt z przyrodą rozwija u dzieci instynkt opiekuńczy, wytwarza uczuciowy stosunek do przyrody i tłumi często spotykany w dzisiejszych czasach instynkt niszczycielski.

W drewnianych skrzyniach zakupionych przez naszego partnera Enea Elektrownia Połaniec przy aktywnym udziale dzieci powstały zielone ogródki, które będą cieszyć owady i pozwolą najmłodszym prowadzić obserwacje wszystkich roślin i śledzić ich AAA 2468proces rozwoju.

Dzieci z grup pięciolatków i sześciolatków będą się opiekować następującymi ogródkami: kwiaty łąkowe miododajne, które są tak ważne dla owadów; kwiaty ozdobne – pelargonie, begonie, lobelie; zioła – mięta, melisa, rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek; warzywny – sałata, szczypiorek, rzodkiewka. Przedszkolaki będą swoje ogródki samodzielnie podlewały i dbały o to by nie było w nich chwastów.

 

Wierzymy, że prowadzone przez nas wspólnie z Eneą działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwienie dzieci, które w przyszłości będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata. Dziękujemy Panu Prezesowi Bogusławowi Rybackiemu Enea Elektrownia Połaniec za wsparcie edukacji ekologicznej najmłodszych mieszkańców, którzy z zapałem i energią działają na rzecz ochrony naszego środowiska.

Anna Kaniszewska

Galeria zdjęć