„Idzie górnik drogą, piórko mu się kiwa
Wali grajek w bęben, trąbka mu przygrywa
Piórka mu z czapeczki pięknie powiewają
Złote na mundurze guziki błyskają…”

12 stycznia 2023r. Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Filię nr 1 odwiedzili - górnik Pan Norbert oraz Pani Dominika – pracownicy słynnej kopalni Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” Spółka Akcyjna w Osieku. Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawostek o pracy kopalni. Wiedzą, że górnicy wydobywają nie tylko węgiel ale i siarkę, że barwa siarki w postaci stałej jest żółta, płynna ma kolor brązowy. Bardzo ciekawą wiadomością dla przedszkolaków były informacje, że z siarki produkuje się leki, kosmetyki, opony, zapałki itp. Podczas spotkania dzieci miały także okazję zobaczyć strój galowy górnika. Wspólnie liczyły wraz z gościem ile guzików posiada jego mundur. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana –  czako. Górnik p. Norbert wyjaśnił, że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi, w wyposażeniu górnika może być biały, zielony, czarny, czerwony pióropusz. Nasz gość miał na sobie czapkę z białym pióropuszem, co oznacza że jest starszym inżynierem górniczym. W nagrodę od przedstawicieli kopalni za uczestniczenie w zajęciach edukacyjnych dzieci otrzymały cukierki i kolorowanki.

W podziękowaniu za współpracę oraz udział w spotkaniu z wychowankami przedszkola i przedstawienie specyfiki swojej pracy dzieci wręczyły gościom laurki. Chcemy rozwijać dziecięce zainteresowania pod kątem poznawania różnych miejsc pracy, ciekawych zawodów i interesujących ludzi, dlatego serdecznie dziękujemy za wizytę.

B. Mika