"Chcecie wierzyć, czy nie chcecie,

a Pacanów jest na świecie.

Piękna to osada, skromna

i dla bajki wiekopomna…”

W dniach 12, 13 kwietnia 2016 r. dzieci  z grup „Słoneczka”, „Motylki”, „Leśne Ludki „ i „Kotki” odwiedziły Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Była to niezwykła podróż do krainy baśni, bajek i legend. Na początku naszej przygody czekał na nas Koziołek Matołek, aby przywitać się z dziećmi, a następnie tajemniczym przejściem – mysią norką dotarliśmy do kolorowego „Bajkowego Świata”. Na Zaczarowanym Dworcu Koziołka Matołka wróżka zaprosiła wszystkich na wycieczkę bajkowym pociągiem. Była to wspaniała przygoda z bajką pod wodą, w kopalni , na lądzie, w kosmosie, a dzieci miały okazję spotkać znane bajkowe postacie – elfy, krasnale, trolle, syreny, wróżki, smoki, Pana Twardowskiego oraz Koziołka Matołka. Pociąg dotarł do Czarodziejskiego Ogrodu, gdzie dzieci wesoło bawiły się wśród pięknych kolorowych kwiatów. Bajkowi podróżnicy rozwiązywali wirtualne zgadywanki dotyczące bajek, baśni i legend, a także z zainteresowaniem otwierali bajkowe szufladki i oglądali, co każda z nich kryje. W Sali kinowej przedszkolaki miały okazję obejrzeć film z przygodami Koziołka Matołka. Po obejrzeniu wystawy „Bajkowy Świat” nadszedł czas na spacer po ogrodzie wokół budynku Europejskiego Centrum Bajki. Piękne rośliny oraz kolorowe kwiaty przeniosły wszystkich w cudowną krainę fantazji oraz pozwoliły chwilę odpocząć. Nie mogło także zabraknąć pamiątkowej fotografii z Koziołkiem Matołkiem.

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie oraz spotkanie z bohaterami ulubionych bajek dostarczyły dzieciom wielu wspaniałych wrażeń oraz pozwoliły choć przez chwilę poczuć się jak w wyśnionej bajce.

M.Sz.