„Jak powstaje chleb?” – na to pytanie nasze przedszkolaki już doskonale znają odpowiedź. A to dzięki wycieczkom edukacyjnym do miejscowej

i leżących w pobliskich miastach piekarni.

Tematyka naszych wypraw wynikała z Rocznego Planu Pracy Przedszkola „Wszyscy dla wszystkich - poznajemy zawody”, w którym w bieżącym miesiącu poznajemy trudny i odpowiedzialny zawód piekarza.

W dniach 14 - 18 listopada najstarsze grupy naszych placówek odwiedziły Piekarnie w Połańcu oraz w Pacanowie i Oleśnicy czy Tursku Wielkim, gdzie dzieci zostały w ciekawy i praktyczny sposób zapoznane z procesem wypieku pieczywa. Przedszkolaki, podczas wycieczki, miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa, produkty potrzebne do jego wypieku oraz różne rodzaje pieczywa. Zobaczyły również maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Tam wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakachogromny piec do wypiekania chleba. Dowiedziały się, w jakiej temperaturze i w jakim czasie jest pieczony.

Dzieci miały też możliwość wykazania się zdolnościami piekarskimi w trakcie samodzielnego rozwałkowania  i ozdabiania pierników. Wszystkie wypieki wyszły doskonale. Słodką przyjemność sprawiło też dzieciom delektowanie się pysznymi bułeczkami z serem, które zostały przygotowane w piekarni specjalnie dla nich. Dziękujemy!!!

Przedszkolaków bardzo zaciekawiła użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza, bo przecież chleb – wytwór ich pracy był i ciągle jest podstawowym pożywieniem, który spożywamy każdego dnia.

Przedszkolaki serdecznie dziękują wszystkim pracownikom odwiedzonych przez nas Piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę. W szczególności zaś dziękujemy zasmaczne oraz pouczające spędzenie czasuwłaścicielom Piekarni.

Ela Prajs