5 grudnia 2016 r. w naszym przedszkolu gościliśmy

górnika z Kopalni Siarki Osiek,

pana Grzegorza Kalinę.

Pan górnik rozpoczął spotkanie od omówienia stroju galowego.  Dowiedzieliśmy się, że uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka zwana czako posiada z przodu godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), narzędzia służące górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów . Pióropusz zdobiący czapkę, symbolizuje miotełkę do czyszczenia otworów strzałkowych, a kolor pióropusza, jest uzależniony od rangi górnika.

Biały pióropusz noszą sztygarzy, inżynierowie, zielony - dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz posiadają zwykli górnicy, natomiast czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia,  a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.

Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie, kordzikowi  i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o ciężkiej, odpowiedzialnej a za razem niebezpiecznej pracy górników. Padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które pan Grzegorz  starał się odpowiedzieć.

Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze, dzieci podziękowały górnikowi za wizytę  i miłe spotkanie, a Pan G. Kalina odwdzięczył im się za zaproszenie słodkim upominkiem.

Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi w imieniu wszystkich dzieci z przedszkola. Przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze:

Szczęść Boże.

B. Stachura