„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,

Nie damy pogrześć mowy,

Polski my naród, polski lud,

Królewski szczep Piastowy …”

To słowa naszej, jednej z wielu, pieśni patriotycznych,

które rozbrzmiewały dnia 10 listopada 2017 roku

w naszym przedszkolu przy ulicy Żapniowskiej 1.

Tego właśnie dnia, o godzinie 1015, w sali grupy „Leśne Ludki” odbyła się niezapomniana, uroczysta lekcja historii i patriotyzmu, w której uczestniczyły wszystkie przedszkolaki wraz z wychowawcami, dyrekcją oraz zaproszonymi przedstawicielami  rodziców.

Niepodległość, patriotyzm – to trudne do zrozumienia i wytłumaczenia dla naszych podopiecznych pojęcia. Jednakże mimo tak młodego wieku oraz beztroskich czasów w jakich przyszło im żyć, z wielkim zaangażowaniem i przejęciem uczciły dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. A zrobiły to w sposób, jaki potrafią najlepiej i najpiękniej – poprzez wiersze, piosenki, tańce.

Serca biły mocno, w oku łza błysnęła, głos się czasem  łamał, gdy po całym przedszkolu rozbrzmiewał „Mazurek Dąbrowskiego” zaintonowany przez Panią Dyrektor Annę Kaniszewską, a wszystkie dzieci - maluszki, starszaki - na baczność stali i nasz Ojczysty Hymn śpiewali.

Całą uroczystość natomiast poprowadziły panie E. Ratusznik i M. Kwapisz wraz z grupą „Leśne Ludki”, które przypomniały nam sytuację Polski sprzed stu laty. W wierszach i piosenkach uczciły pamięć żołnierzy oraz zwykłych ludzi, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, walcząc o jej niepodległość. Dzieci z grupy „Kotki” odśpiewały piosenkę pt.: „Moja Ojczyzna”, „Elfy” w pięknych krakowskich strojach odtańczyły „Krakowiaka”, „Smerfy” zaprezentowały regionalny taniec „Trojak”, dzieci z grupy „Słoneczka” – „Grozik” oraz instrumentalną wersję pieśni pt.: „Przybyli ułani pod okienko”. Występy przedszkolaków przeplatały się z pieśniami patriotycznymi w wykonaniu wszystkich zebranych: dzieci, dorosłych.

To była druga taka uroczystość w naszej placówce. Mamy nadzieję, że już na zawsze wpisze się ona do  kalendarza świąt przedszkolnych i datę 11 listopada będziemy czcić każdego roku. Dziękujemy rodzicom za udział w uroczystości, nauczycielom za przygotowanie dzieci i dzieciom za dostarczenie tylu emocji i wzruszeń.

D. Rzepka