Jak się okazuje nasza placówka posiada olbrzymie zaplecze do realizacji wielu przedsięwzięć zwłaszcza w kontakcie z naturą. W niewielkiej odległości od Przedszkola Publicznego w Połańcu przepływa rzeka Czarna z charakterystyczną fauną i florą. W ramach realizacji projektu „Dla rzeki i lasu nie żałuję czasu” postanowiliśmy zorganizować warsztaty edukacyjne nad Czarną by wzbogacić wiedzę na temat rzeki. Ponadto naszym celem było kształtowanie postaw proekologicznych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą czy poszerzenie wiadomości na temat różnych form spędzania czasu wolnego nad rzeką. Realizacja tych celów była możliwa dzięki wspaniałej organizacji Dyrektor przedszkola Pani Anny Kaniszewskiej oraz zaangażowaniu wyjątkowych wolontariuszy: Pana Artura Komorowskiego - Prezesa Zarządu Spółki „PROPOL”, autora Przewodnika kajakowego po rzece Czarnej oraz rodziców - wędkarzy Pana Łukasza Szkolaka i Pana Łukasza Jazgary.

 

 

 


17 października 2019r. zaczynając od słonecznej pogody sprzyjało nam wszystko – super przygotowana ekipa prowadzących warsztaty, ogromne zainteresowanie dzieci z sześciu grup przedszkolnych, nowa odkrywcza wiedza, bogate pomoce dydaktyczne i co najważniejsze radość na twarzach dzieci. To był dzień pełen pięknych wrażeń dla dzieci, opiekunów i organizatorów!
To już trzecie działania w ramach projektu, który przedszkole napisało przy współpracy z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu. Projekt dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju w Staszowie.
W ramach warsztatów edukacyjnych nad rzeką Czarną odbyło się spotkanie z „Panem od wody” A. Komorowskim, który opowiedział o znaczeniu wody w życiu człowieka, dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy skąd się wzięła nazwa rzeki, zapoznał nas z mieszkańcami i roślinnością rzeki, przedstawił na makiecie przebieg rzeki od źródła do ujścia oraz zbadaliśmy czystość i właściwości wody rzeki Czarnej a nawet mogliśmy skosztować czystą wodę pitną. Pan Artur podarował każdej grupie swój autorski Przewodnik z dedykacją – dziękujemy!
Kolejnym punktem warsztatów było spotkanie z Panami wędkarzami Ł. Szkolakiem i Ł. Jazgarą., którzy zaprezentowali nam strój, sprzęt, akcesoria wędkarskie, poznaliśmy także wiele gatunków ryb. Opowiedzieli nam o swojej pasji wędkowania, swoich rekordach. Dzieci mogły także zaobserwować sposób zarzucania wędki.
Bardzo ciekawym punktem wyprawy było rzucanie „kaczek na wodzie” – okazuje się że to wcale nie takie proste, trzeba poznać odpowiednią technikę, lecz taka naturalna zabawa a ile radości sprawiła dzieciom.

Ogromne podziękowania kierujemy dla Panów prowadzących za poświęcony czas, zaangażowanie oraz Pani A. Matusiewicz- prezes LGD „Dorzecze Wisły” za przekazanie materiałów informacyjnych na temat rzeki Czarnej i przewodników turystycznych.
Stworzyliśmy warunki przedszkolakom do poznania rzeki w najbliższej okolicy. Dzieci obserwowały przyrodę, odczuwały piękno jej barw, dźwięków i różnorodnych zjawisk dzięki temu kształtowały swoją wrażliwość estetyczną. Takie działania warto podejmować a w naszym przedszkolu są przecież sami przyjaciele przyrody.

 

B. Mika