Rodzice powinni przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko nie potrzebuje elektronicznych zabawek, aby być szczęśliwym. Najbardziej potrzebują miłości, zrozumienia, życzliwej troski, zainteresowania ze strony dorosłych.
Jednak w dzisiejszych czasach dzieci nie wyobrażają sobie życia bez komputera, telefonu komórkowego, telewizora...
Negatywne skutki zdrowotne tego zjawiska to:
- Nadwaga (brak aktywności fizycznej)
- Dolegliwości kręgosłupa
- Zaburzenia snu
- Zmiany nastroju
- Zagrożenie dla oczu.
Korzystanie z komputera ma także swoje plusy, a mianowicie:
- Doskonale stymuluje koncentrację, kreatywności fantazję,
- Dzieci szybciej przyswajają wiedzę.
Jak dużo czasu dziecko może spędzać przed komputerem? Nie ma na to konkretnej odpowiedzi. Podstawowym zadaniem rodziców jest kontrola dostępu dziecka do komputera. Aby uniknąć konfliktów,najlepiej ustalić granice korzystania na samym początku.
Psychologowie biją na alarm i zalecają poniższe normy czasowe:
- 3-4 lat – 20 minut
- 6-10 lat – 30 minut
- Powyżej 10 lat – 60 minut
- Nastolatkowie – 90 minut
Wiele zależy od nas samych. Należy stwarzać dziecku okazję do różnych przeżyć i rozwoju zainteresowań nie związanych z komputerem. Warto zwracać uwagę na piękno pozakomputerowego świata. Komputer czy telewizja nie zastąpią nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, zawiązywania nowych przyjaźni czy też budowania i kształtowania więzi uczuciowej. Właściwa atmosfera rodzinna, dobry kontakt uczuciowy, rozmowy, wspólne rozrywki i zabawy z dzieckiem mogą sprawić, że nie będzie uciekać do wirtualnej rzeczywistości, komputer jak wszystko co nas otacza, może być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości, ale też nieumiejętnie używany – przyczyną problemów.