1. Dziecko jest tak samo wartościowym człowiekiem jak dorosły - traktuj je z uwagą i szacunkiem.

2. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest Twoj ą własnością.

3. Nie ma idealnych rodziców, są tylko kochający rodzice, właśnie takich potrzebują dzieci! Daj sobie prawo do popełniania błędów.

4. Twoje dziecko nie jest doskonałe. Miej w sobie wyrozumiałość. Nie porównuj do innych. Nie krytykuj.

5. Nie dawaj dziecku obietnic bez pokrycia. Nie kłam i nie zmuszaj dziecka do kłamstwa.

6. Pozwól dziecku spełniać jego, a nie twoje marzenia. Obserwuj dziecko, by dostrzec jego zainteresowania i pomóc je rozwijać.

7. Słuchaj uważnie co do ciebie mówi dziecko. Opowiadaj, rozmawiaj, nie pozostawiaj pytań bez odpowiedzi, nie bagatelizuj trosk i problemów.

8. Nie zaprzeczaj uczuciom i potrzebom dziecka. Dziecko wie, kiedy jest głodne, kiedy jest zmęczone. Nie zmuszaj go do „jeszcze jednego kęsa”, ani do całowania cioć czy babć, gdy tego nie chce.

9. Ucz dziecko wyrażania emocji. Pomagaj w rozładowaniu napięcia czy złości.

10. Wspieraj, ale pozwól by dziecko samo znalazło rozwiązanie. Pozwól dziecku w miarę możliwości dokonywać wyborów.

11. Spędzaj z dziećmi tyle czasu, ile możesz. Zabawki choćby najlepsze nie cieszą, gdy dziecko musi bawić się nimi samotnie. Baw się z nim. Wspólnie czytajcie książki.

12. Okazuj uczucia i miłość. Mów, że kochasz. Przytulaj.

13. Pozwól dziecku na chwile beztroski i swobody.

14. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego każde ze swoich dzieci traktuj indywidualnie.

15. Nie wyręczaj, ucz zaradności.

16. Nie staraj się być samowystarczalna/y.
Miej czas dla siebie.

17. Dbaj o relacje małżeńskie. Dziecko znajdując oparcie w szczęśliwej rodzinie, będzie czuło się bezpiecznie. Pamiętaj: szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci.

18. Ustal jasne zasady i bądź konsekwentna/y, jednak nie bój się przyznać do błędu. Pamiętaj, że czasem trzeba odpuścić.

19. Nie szantażuj emocjonalnie dziecka. To jeden z najgorszych sposobów zastraszania dzieci.

20. Nie krzycz. Nie bij. Agresja rodzi agresję, wyrabia w dziecku poczucie, że silniejszy ma rację. Przemoc nie przynosi żadnego efektu.

21. To jakim człowiekiem będzie Twoje dziecko, zależy od Ciebie.

* Redakcja Wellnessday.eu zezwala na publikowanie Kodeksu Dobrego Rodzica na własnych stronach czy blogach czytelników, na profilach portali społecznościowych (w tym Facebook), a także na publikowanie Kodeksu Dobrego Rodzica na innych portalach kobiecych czy parentingowych - wyłącznie za podaniem źródła (aktywnego linku do portalu Wellnessday.eu) oraz zamieszczeniem adnotacji, że Kodeks Dobrego Rodzica został stworzony przez kobiecy portal Wellnessday.eu w trakcie przeprowadzaniej akcji społecznej: DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK