DZIECKO UCZY SIĘ TEGO, CO WIDZI…

JEŚLI ŻYJE W STRACHU – NAUCZY SIĘ BAĆ.

JEŚLI ŻYJE W SMUTKU – NAUCZY SIĘ NUDZIĆ.

JEŚLI ŻYJE W OBOJĘTNOŚCI – NAUCZY SIĘ BEZWOLNOŚCI.

JEŚLI ŻYJE OTOCZONE IRONIĄ – NAUCZY SIĘ NIEPEWNOŚCI.

JEŚLI ŻYJE W KRZYKU – NAUCZY SIĘ ATAKOWAĆ.

DZIECKO A PRZEMOC

Niektóre Dzieci są zafascynowane pistoletami, nożami i przemocą w ogóle. Czasami gdy są zdenerwowane, mogą grozić ci, że cię zastrzelą albo zakłują nożem.

Dzieci w  wieku przedszkolnym są za małe, by rozumieć, co tak naprawdę oznacza „Zabiję cię!”. Potrafią po prostu świetnie naśladować innych.

Na początek zadaj więc sobie pytanie, gdzie twoje dziecko mogło zetknąć się z przejawami przemocy. Przysłuchaj się w waszym domu. A poza tym:

Ø  Trzymaj swoje dziecko z dala od rozrywki naszpikowanej przemocą.

Zaliczają się do niej również kreskówki. Często proste konflikty rozwiązywane są tam przy pomocy pięści i pistoletu.

Ø  Naucz dziecko wyrażać i nazywać emocje.

„Widzę, że jesteś zdenerwowany. Spróbuj powiedzieć mi, o co chodzi. Postaraj się nie wrzeszczeć i nie rzucać zabawkami”.

Ø  Kontroluj swoje zachowanie.

Kiedy czujesz że zaraz wybuchniesz, powiedz dziecku, że musisz przez powinien czas pobyć sam. Wyjdź z pokoju i uspokój się. Nigdy nie stosuj przemocy fizycznej.